Biuro rachunkowe w Częstochowie - profesjonalne usługi księgowe i podatkowe

Wybieramy biuro księgowe - na co zwrócić uwagę i czym się kierować aby być zadowolonym

Działalność każdego przedsiębiorstwa wiąże się z prowadzeniem księgowości i wykonywaniem różnorodnych rozliczeń, również podatkowych. Wraz z rozrostem firmy takie działania mogą zacząć przytłaczać. W dzisiejszym artykule doradzamy, jak wybrać biuro rachunkowe, które skutecznie wesprze nas w realizacji takich obowiązków.

Dlaczego warto korzystać z usług biura księgowego?

Przedsiębiorstwa chętnie decydują się na korzystanie ze specjalistycznych usług księgowych. Profesjonalne firmy mają bogate doświadczenie w zajmowaniu się bilansami, podatkami i rachunkami, toteż każde z tych zadań mogą przeprowadzić sprawnie i efektywnie. To znaczne ułatwienie dla przedsiębiorcy z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, może zaoszczędzić czas i zająć się czynnościami, na których rzeczywiście się zna, i które mają bezpośredni wpływ na wzrost przedsiębiorstwa. Po drugie, nie musi martwić się przepisami prawnymi i aktualizowaniem wiedzy. Nie musi więc zaprzątać sobie głowy tym, że pojawią się nieprawidłowości, za które może zostać ukarany - specjalista zadba bowiem o to, aby jego rachunkowość była prowadzona zgodnie z obowiązującym prawem. Na przedsiębiorcy nie spoczywa więc tak duża odpowiedzialność, co nie tylko pozwala mu lepiej gospodarować swoim czasem, ale zapewnia też komfort psychiczny.

Profesjonalna rachunkowość i księgowość - co brać pod uwagę, wybierając tego typu usługi?

Na rynku znajdziemy wiele podmiotów, oferujących tego typu usługi, toteż wybór może nie być prosty. Poniżej przedstawiamy kilka punktów, które warto wziąć pod uwagę, przed zdecydowaniem się na współpracę z konkretnym biurem rachunkowym.

Nie muszą to być tylko i wyłącznie opinie, które można znaleźć w internecie. Wartościowym źródłem informacji są też opinie wśród znajomych. Warto więc dowiedzieć się, z jakich usług księgowych korzystają zaznajomione firmy. Dobrym pomysłem będzie też podpytanie osób, które nie prowadzą przedsiębiorstwa - wiele księgowych proponuje usługi przeznaczone zarówno dla firm, jak i dla klientów indywidualnych.

Przedsiębiorstwa, oferujące usługi rachunkowe są prawnie zobowiązane do opłacania ubezpieczenia OC. Taka standardowa polisa obejmuje w tym przypadku ustalania wyniku finansowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych, wycenę i weryfikowanie stanu aktywów i pasywów, gromadzenie oraz przechowywanie dowodów księgowych. Do grupy takich działań podlegających standardowemu OC nie wlicza się za to przygotowanie deklaracji i zeznań podatkowych oraz prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów. Ubezpieczanie tych czynności nie jest obowiązkowe, więc wszystko zależy od indywidualnego usługodawcy. Jeśli potrzebujemy pomocy właśnie w tych czynnościach, być może warto będzie sprawdzić, czy biuro posiada dodatkową polisę OC.

Prowadzenie przedsiębiorstwa jest czasochłonną i wymagającą czynnością, toteż takie osoby powinny niektóre czynności oddelegowywać pracownikom lub usługodawcom zewnętrznym, z którymi współpracują. Niektóre biura rachunkowe podpisują z klientami specjalne pełnomocnictwa, które pozwalają usługodawcy występować w imieniu klienta przed instytucjami. Jeśli zależy nam na takiej oszczędności czasu, koniecznie spytajmy o taką możliwość.

Zapoznając się z ofertą konkretnego biura podatkowego, sprawdźmy również, jakim doświadczeniem dysponuje doradca podatkowy/księgowa. Nierzadko takie informacje można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej firmy, bowiem usługodawcy chętnie dzielą się z potencjalnymi klientami swoim doświadczeniem. Jeśli jednak nie znajdziemy takich treści, warto bezpośrednio zapytać wybrane przez siebie biuro i wziąć ten czynnik pod uwagę podczas podejmowania ostatecznej decyzji.

Warto nie zniechęcać się liczbą tych kryteriów i poświęcić trochę czasu na znalezienie właściwego biura podatkowego. Chwile spędzone na rzetelnym, dokładnym researchu opłacą się nam, gdy znajdziemy usługodawcę, z którym chętnie nawiążemy współpracę na długie lata.